Vi afventer udmelding om mulig åbning

Kære medlemmer i Næstved Senior Motion!

Vi går nu ind i ugen hvor statsministeren har annonceret en udmelding om yderligere åbning af vores nedlukkede samfund.

Hvem det handler om og hvornår det vil ske, får vi tilsyneladende først at vide sidst i næste uge.

Vi har tidligere meldt ud at der er lukket for aktiviteter i Næstved Senior Motion frem til den 10. maj 2020, og vi afventer den forventede udmelding fra folketinget, inden vi foretager yderligere, og derfor er vores forening forsat lukket. 

Det vil sige at Næstved Senior Motion er lukket for alle aktiviteter indtil videre, og bestyrelsen vil så hurtigt som muligt efter en udmelding fra statsministeren give en melding om, hvornår vi eventuelt vil kunne påbegynde vores sommersæson.

Håber at I alle har det godt og forsat passer godt på jer selv og hinanden.

Det er bestyrelsens håb at vi får lov til at sætte sommersæsonen i gang, men vi kommer ikke uden om at vores medlemmer hører til i højrisikogruppen, og med de aktiviteter vi udøver, f.eks. kroket, krolf, petanque, vikingespil mm., er det måske lidt vanskeligt at leve op til afstandskrav osv., men vi får se hvilken udmelding der kommer.                                                                                                                                                                                                 

Med venlig hilsen  
Bent Christensen                                                                                                                                                   Formand