Ny efterårs- & vintersæson nærmer sig

Kære medlemmer i Næstved Senior Motion!

Sommeren er stadig over os, men opstart på en ny efterårs- & vintersæson i Næstved Senior Motion nærmer sig med hastige skridt.

Sæsonen tager sin begyndelse mandag den 2. september 2019 og slutter torsdag den 30. april 2020.

I den kommende sæson tilbyder vi

  • Gymnastik og spil om torsdagen
  • Skånegymnastik mandag og tirsdag
  • Svømning mandag og fredag, vandgymnastik fredag
  • Bordtennis tirsdag
  • Bowling onsdag
  • Square dance & line dance tirsdag
  • Qi gong & tai chi tirsdag
  • Som ny aktivitet i den nye sæson tilbyder vi yoga om onsdagen hvor der bliver 2 hold og om torsdagen hvor der bliver 1 hold.
  • Stavgang foregår hele året og er som altid mandag, onsdag og fredag.

Onsdag er der yoga fra kl. 09.30 – 10.45 og fra kl. 11.15 – 12.30 og torsdag er der yoga fra kl. 10.00 – 11.15.

Til skånegymnastik skal der ske tilmelding til Jannie Lydiker på telefon 2673 6530, og til yoga skal der ske tilmelding til Susanne Koefoed på telefon 6062 5609, og for begge aktiviteter bliver der tale om små hold.

I forhold til sidste sæson er der sket en ændring i tiderne til svømning og vandgymnastik.
Der svømmes i den kommende sæson om mandagen fra kl. 10.00 – 11.00 og fra kl. 11.00 – 12.00, og om fredagen fra kl. 11.00 – 11.45 og fra kl. 11.45 – kl. 12.30.
Vandgymnastik om fredagen er fra kl. 12.30 – kl. 13.00.

Der vil stadig være 2 svømmehold både mandag og fredag, men kun 1 hold med vandgymnastik om fredagen.
De af foreningens medlemmer som har svømmet på enten hold 1 eller hold 2 i sidste sæson, svømmer også på hold 1 eller hold 2 i den kommende sæson, blot er der ændret tidspunkt for holdene.
Derfor er det kun nødvendigt at tilmelde sig hvis man er “ny” svømmer, og tilmelding skal ske til Bent Christensen på telefon 5057 1942 eller e-mail: senior-motion@outlook.dk. Medlemmer som ønsker at gå til vandgymnastik møder blot op fredag kl. 12.30. Sidste sæson viste at der ikke var behov for 2 hold til vandgymnastik, derfor kun 1 hold i den kommende sæson, men vi vil løbende holde øje med tilslutning og forsøge at foretage nødvendige justeringer.

Hæftet for den kommende sæson 2019 / 2020 er at finde på hjemmesiden (her), og vil inden længe blive lagt på forskellige steder i byen, herunder på opslagstavlen i Næstved Svømmehal og på opslagstavlen i mellemgangen ved hal 1 og hal 2 i Arena Næstved.

Det er stadig sommer og der er stadig mulighed for at spille kroket & krolf tirsdag og torsdag, petanque & vikingespil om torsdagen, cykle og tirsdagen og gå stavgang mandag, onsdag og fredag. Så fortsat masser af muligheder for at bruge foreningens sommertilbud.

Fortsat god sommer og vel mødt til september når der tages hul på ny sæson.

Med venlig hilsen
Bent Christensen
Formand

Næstved Senior Motion – mail: bent.c@hotmail.dk – tlf. 5057 1942